فایل ورد Word مقاله تمرکز، شدت مانع ورود و صرفه هاي مقياس در صنعت کولر آبي ايران و هزينه ي رفاهي ناشي از ساختار انحصار موثر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن فایل ورد Word مقاله تمرکز, شدت مانع ورود و صرفه هاي مقياس در صنعت کولر آبي ايران و هزينه ي رفاهي ناشي از ساختار انحصار موثر :
تعداد صفحات :38

در این مقاله برای ارزیابی ساختار و عملکرد بازار کولر آبی ایران از شاخص­ های متعارف اقتصاد صنعتی استفاده شده است. از جمله مهمترین شاخص‌های ساختاری به تمرکز بازار, تمایز کالا و موانع ورود می‌توان اشاره نمود. همراه با این شاخص‌ها معمولاً از کشش تقاضا, صرفه‌های مقیاس نیز برای افزایش دقت در ارزیابی بازار استفاده می‌شود. همچنین از هزینه­ ی رفاهی ناشی از تمرکز, به عنوان متغیر عملکردی این صنعت بهره برده شده است. نتایج این تحقیق نشان می­ دهد که میزان رقابت بین بنگاه­ های این صنعت اندک و شدت موانع ورود در این صنعت بسیار بالا می­باشد و ساختار انحصار چند جانبه محکم (الیگوپولی محکم) در صنعت کولر آبی حاکم است. همچنین واقعیت این صنعت در اقتصاد ایران موید آن است که تعداد بنگاه ­هایی که در سطح تولید بهینه MES)) هستند بسیار اندک است و در طی دوره ­ی مورد مطالعه تنها دو بنگاه در این صنعت همواره از این شرایط بهره جسته و سطح تولید سایر بنگاه­ های صنعت, نسبت به شرایط بهینه فاصله ­ی معنی داری داشته است. گفتنی است نتایج حاصل از شاخص هزینه ­ی رفاهی هاربرگر و پوزنر موید هزینه ­ی رفاهی نسبتا بالا, به دلیل شرایط غیر رقابتی حاکم در این صنعت است.

لینک کمکی