فایل ورد Word نگاهي دوباره به قرينه گرايي (بررسي رابطه عقل و ايمان از ديدگاه کليفورد همراه با تحليل و بررسي قرينه گرايي)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن فایل ورد Word نگاهي دوباره به قرينه گرايي (بررسي رابطه عقل و ايمان از ديدگاه کليفورد همراه با تحليل و بررسي قرينه گرايي) :
نام کنفرانس, همایش یا نشریه : فلسفه دين

تعداد صفحات :27

مساله رابطه عقل و ایمان همواره به عنوان جدالی جدی و اساسی در تاریخ اندیشه رخ نموده است. این نزاع از عصر روشنگری به بعد با جدیت و محوریت بیشتری روبه رو شد و تا عصر حاضر, اهمیت خود را حفظ کرده است. از جمله پاسخ هایی که به حل این نزاع داده شده است, پاسخ قرینه گرایان است. به اعتقاد گروهی از ایشان, باورهای دینی که خاستگاه شان ایمان است, نامعقول اند و درنتیجه, ایمان ورزی امری خطاست.در میان نظریه پردازان معاصر اقبال زیادی به رویکرد قرینه گرایانه کلیفورد شده است. مقاله وی با عنوان (اخلاق باور) تاکنون و با گذشت زمان بسیاری از انتشار آن, همچنان دارای نفوذ در محافل فلسفی بوده و تا امروز دیدگاه های موافق و مخالف بسیاری را در این زمینه برانگیخته است. بنابراین, همراه با تشریح قرینه گرایی به تقریر کلیفوردی از این رویکرد خواهیم پرداخت. در این نوشتار می کوشیم تا پس از بررسی ماهیت باورهای دینی, انتقاد قرینه گرایی را بر این باورها طراحی کنیم و در پی آن, واکاوی و تحلیل اصل قرینه گرایی به اجزای سازنده آن, یعنی اصل معقولیت و اصل اخلاق باور, را مورد موشکافی قرار می دهیم. در این روند نقشه ای جامع از چگونگی نقد باورهای دینی از سوی قرینه گرایان منکر وجود خدا ارائه خواهد شد.
کلید واژه: قرینه گرایی, کلیفورد, اخلاق باور, معقولیت باور, باورهای دینی

لینک کمکی